5 doporučení: jak posílit imunitu přírodní cestou

Správná funkce imunity je pro organismus nezbytná. V určitých obdobích jako je podzim a zima dochází k jejímu oslabení, pro je důležité se včas zaměřit na zvýšení imunity.

1. Dopřejte si dostatek pohybu

Jak podpořit imunitu? Věnujte se tělu. Aby mohlo správně fungovat, je pohyb nezbytný. Důležité je také to, aby vás pohyb bavil. Vybírejte proto takový druh, který je pro vás zábavný: jóga, plavání, tanec nebo třeba alespoň půlhodinová svižná procházka.

Podpora imunity má velký význam
Podpořit imunitu je důležité. Pomáhá několik pravidel. Foto: Bigstock

2. Otužujte se a udržujte optimální vzduch v místnosti

Zvýšení imunity pomáhá také otužování. Studená sprcha na závěr sprchování prokrví a nastartuje organismus. Saunování je také dobré, ale nemusí vyhovovat každému člověku.

Důležitým pravidlem, na které se často zapomíná, je vhodná teplota v místnosti. Nemělo by v ní být příliš teplo, na spaní se doporučuje teplota zhruba 18 °C. Velký význam má také důkladné větrání, případně zajištění větší vlhkosti vzduchu.

3. Stravujte se pestře a pravidelně

Podpora imunity při stravování? I tento bod je velmi významný. Pestrá strava totiž pomůže dodat organismu všechny potřebné látky pro jeho řádnou funkci.
Imunitě prospívají především antioxidanty nebo třeba betaglukany. Řada z potravin má antibakteriální a protivirové vlastnosti (třeba česnek, křen). Mezi významné antioxidanty patří vitamíny E, C, A, dále karotenoidy a také flavonoidy. Betaglukany obsahují třeba medicinální houby. Důležité jsou také minerální látky jako je hořčík a zinek. Pokud budete preventivně pečovat o imunitu, odvděčí se vám v období, kdy budou ostatní nemocní.

Ale také pozor na pravidelné stravování. Jedna opulentní večeře určitě nebude tím nejvhodnějším tipem. Ideální je důkladná snídaně, dostatečný oběd a střídmější večeře. Ke svačinám by neměla chybět nějaká ta zelenina a ovoce. Základem jídla by měly být průmyslově neupravené potraviny, které obsahují velké množství cenných látek. Důležité je také to, jakým způsobem se stravujete. Rychlé jídlo ve stresu by nemělo patřit do jídelního režimu.

4. Dodržujte pitný režim

Ideální na pití je kohoutková voda. Pitný režim by měl být pravidelný, aby s tekutinou mohlo tělo lépe pracovat. Názory na množství se různí. Většinou se doporučují 2-3 litry s tím, že by si měl množství každý přizpůsobit svým potřebám.

5. Nezapomínejte na odpočinek a relaxování

Vědci upozorňují na dostatečnou potřebu spánku. Opět se jedná o velmi individuální záležitost, často se uvádí 8 hodin. V každém případě by se měl člověk po zdravém spánku cítit odpočatý a svěží. Vedle toho je zapotřebí podpořit imunitu také relaxováním. Může se třeba jednat o procházku venku. Takovýto pravidelný pohyb na vzduchu pomáhá vytvářet odolnější organismus.

Mezi relaxování patří také různé koníčky, které člověku přinášejí radost a často i smích.

Psychická stránka člověka je také velmi důležitá a pokud není harmonická, může se projevit jako zdravotní problém.

Je dobré, když se na udržování stavu imunitního systému podílejí všechny tyto složky, protože každá má trochu jiný význam. Jen dohromady vytvářejí výborný celek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *