Betaglukany v potravinách: velmi prospěšná vláknina

Ačkoliv se to nemusí zdát na první pohled, hojně rozebírané betaglukany v potravinách jsou snadno dostupné. Máme je vlastně kolem sebe. O které přírodní betaglukany se jedná?


betaglukany v potravinách najdeme i v kvasnicích
Betaglukany jsme přijímali přirozeně v potravě a čerpali jeho benefity, i když u nás bylo toto slovo ještě vlastně neznámé. Rozhodně se ale o nich vyplatí dobře vědět. Jsou našemu tělu totiž velmi prospěšné. Nejenže podporují krvetvorbu, zvyšují obranyschopnost organismu, ale především se osvědčily při podpoře organismu během chemoterapie. Tyto významné antioxidanty také podporují udržování optimální hladiny cukru v krvi. Připomenout je vhodné i jejich anti-alergenní účinky.

Co jsou to betaglukany

Glukany jsou prospěšné, ovšem betaglukany mají největší biologickou aktivitu. Betaglukany jsou přírodní neškrobové polysacharidy, řadíme je mezi rozpustnou vlákninu.

Betaglukany v potravinách

Betaglukany najdeme například v buněčných stěnách hub jako je třeba outkovka pestrá, lesklokorka lesklá, hlíva ústřičná nebo třeba Shiitake. Objevíme je ale také v pekařských a pivovarských kvasnicích. Droždí mnoho z nás příliš neláká, ale naprosto zřejmé, že zdraví rozhodně prospívá. Betaglukany se objevují také v mořských řasách nebo obilí, především v ovsu a ječmeni. Hlavně jsou ceněné bezpluché odrůdy. V tomto ohledu je třeba dávat přednost konzumaci celozrnného pečiva. To je velmi důležité, protože při vymílání bílé mouky se likvidují části, které betaglukany obvykle obsahují. A to je velká škoda.

Z potravin můžeme uvést ještě ječné kroupy, které kdysi tvořily základ jídelníčku našich předků. Neměli je příliš v lásce, protože se jednalo o jednu z mála běžných potravin. Dnes už dokážeme docenit jejich význam, a proto bychom se těmto potravinám neměli vyhýbat.

Vědci se stále dohadují, která z potravin má ty nejlepší betaglukany. Prozatím došli k závěru, že příliš nezáleží, odkud betaglukany čerpáme. Důležité je čerpat jich dostatek. A kolik to je?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) stanovil potřebnou dávku, aby se projevily účinky, 3 g/den. Dokonce tento úřad potvrdil i fakt, že betaglukany z ječmene snižují hladinu cholesterolu v krvi.

K dispozici jsou také betaglukany v podobě potravinových doplňků. Trh nabízí velmi široký sortiment, ale ne každý produkt s názvem „betaglukan” si zaslouží pozornost. Důležitá je především čistota betaglukanu, vhodný je alespoň 70% podíl.

Základem péče o zdraví je vždy pestrá strava a zdravý životní styl, který můžete doplnit třeba právě o betaglukany. Organismus tak získá vhodnou podporu.

Konzumujete rádi potraviny bohaté na betaglukany? Dáváte si rádi droždí nebo je vaším nepřítelem? Snažíte se i konzumovat samotné betaglukany? Jak vám pomohly? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *