Má betaglukan účinky proti rakovině?

Výrazy betaglukany a rakovina se skloňují poměrně často, jak je to ale s jejich skutečným vlivem? Jak betaglukany působí na rakovinu a jak mají vypadat?


Betaglukany se zkoumají už dlouho a ani sledování účinků zdolávání rakoviny není záležitostí poslední doby. V přírodě se tyto látky dají najít v různých podobách. Mezi biologicky velmi aktivní glukany, u kterých bylo zjištěno protinádorové působení, se řadí ty s řetězcem z molekul glukózy 1,3 a 1,6.
Beta glukany se dají izolovat z kvasnic, obilovin nebo hub. Při klinickém zkoumání zdolávání rakoviny vyhovovaly beta glukany izolované z kvasnic.
Imunitní systém se snaží bránit rakovinným buňkám, ale většinou nedostatečně. Právě betaglukany podporují odpovědi imunitního systému. Jeho imunomodulativní účinky jsou proto velmi prospěšné.

šťastná žena s rakovinou objímá muže

Využití betaglukanů

Nejlepších výsledků bylo prozatím dosaženo při využití klasické chemoterapie nebo spolu s novější imunoterapií, které podpoří další látka, třeba právě betaglukany. Betaglukany podpoří nejen vlastní léčbu, ale také chrání tělo před chemoterapií a ozařováním, které bývá pro organismus velmi drastické. Betaglukany pomáhají nalézt tělu rovnováhu, což má obrovský význam. S rakovinou je třeba bojovat v plné zbroji. Nejen stravou, pitným režimem, ale také pozitivní energií a podporou odolnosti organismu.

Léčba rakoviny v Japonsku

To, že účinky betaglukanu jsou při rakovině prospěšné, zjistili už před 30 lety v Japonsku. Už tak dlouho se totiž v této zemi využívá jako oficiální lék při rakovině.
Nejprve se bral jako podpůrná léčba při léčbě určitých typů zhoubných nádorů (hlavně rakoviny pankreasu a žaludku). Od původního injekčního podávání se přešlo k orálnímu, protože v tom nebyl vidět rozdíl.
V posledních letech se betaglukany testují téměř po celém světě a některé výsledky poukazují na možnost léčbě rakoviny plic, žaludku a dalších onkologických onemocnění.

Jak fungují betaglukany při rakovině

Funkce betaglukanů spočívá v tom, že startují obrannou odpověď makrofágů v organismu, tedy růst tvorby kmenových buněk v kostní dřeni. Bílé krvinky dozrají, a pak pohltí a odstraní patogeny, antigeny, ale i toxiny a buněčný odpad. Buňky kostní dřeně se daleko rychleji obnovují, stejně jako další poškozené orgány od chemoterapie a radioterapie.

Studie prováděné v Číně a Japonsku doložily, že konzumace betaglukanu při chemoterapii příznivě působí na délku života pacientů. Prokázala se také vyšší obranyschopnost proti chemickým karcinogenům. Dochází k vyšší tvorbě bílých a červených krvinek a roste dobu přežití při maximálních dávkách ozáření.

Když se poohlížíte po vhodném produktu, mělo by se jednat o co nejčistší betaglukan (alespoň 80 %) a nejlépe s doloženým certifikátem. V případě rakoviny je také důležité co nejvyšší dávkování, než je tomu u preventivního užívání. Pak dostanete kvalitu, jakou požadujete. Důležité je také vědět, že betaglukanem se nedá předávkovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *